Basit bir test, sizde beyin tümörü olup olmadığı konusunda uyarı veriyor: %100 doğru değil ama oldukça uyarıcı

Nuh’un Gemisi adı verilen basit bir test, gelişmekte olan beyin tümörlerini yüksek olasılıkla tespit edebiliyor. İngiliz bilim insanları, ölümcül bir hastalığa sahip olduğundan şüphelenilen hastalara bu testi öneriyor.
Edinburgh Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir çalışma, basit bir hafıza ve sözel akıcılık testinin beyin tümörü teşhisini doğrulayabildiğini veya çürütebildiğini gösterdi.
Şu ana kadar “Nuh’un Gemisi” adı verilen testin etkinliği az sayıda katılımcı üzerinde kanıtlandı ancak ilk sonuçlar cesaret verici.

Edinburgh Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmada, basit bir hafıza ve sözel akıcılık testinin beyin tümörü teşhisini doğrulayabildiği veya çürütebildiği ortaya çıktı.

“Nuh’un Gemisi” adı verilen testin etkinliği şu ana kadar az sayıda katılımcı üzerinde kanıtlanmış olsa da, ilk sonuçlar oldukça cesaret verici.

Görünmez tümör

Beyin tümörünün en yaygın belirtileri baş ağrıları ve hareketlerin koordinasyonunda yaşanan sorunlardır. Ancak beyin tümörü, en deneyimli doktorun bile kafasını karıştırabilecek, muayeneyi yanlış yöne yönlendirebilecek ve MR’ı defalarca ertelemeye zorlayabilecek çok belirsiz semptomlarla da kendini gösterebilir.

Uzmanlara göre ilk muayenelerde tümörlerin sadece %1’i tespit edilebiliyor ve hastaya yıllarca doğru tanı konulamayabiliyor. İnsan sağlığının durumu yalnızca kötüleşir.

Bir buçuk yıl boyunca doktorlara gittim…
35 yaşındaki Heather Deery, iyi huylu bir beyin tümörü ( akustik nöroma ) olduğunu ancak bir buçuk yıl boyunca doktorları ziyaret ettikten sonra öğrendi. 10 farklı doktorun muayenehanesindeydi ama kimse ciddi bir hastalıktan şüphelenmiyordu.

“Teşhis hemen konulsaydı, hayatımı değiştirebilir ve beni hayatımın geri kalanında benimle kalacak yan etkilerden kurtarabilirdi .Tümörün daha önce keşfedilmesi durumunda ihtiyaç duymayacağım dört düzeltici ameliyat geçirmek zorunda kaldım. Sürekli acı çekiyorum ve bu hayatımı çekilmez hale getiriyor.” dedi.

Basit bir test size tümör olup olmadığını söyleyecektir..

Bilim insanları, baş ağrısı, koordinasyon bozukluğu, mide bulantısı, yorgunluk ve nöbet şikayeti olan ve beyin tümörü olduğundan şüphelenilen hastalar için basit bir Nuh’un Gemisi testi geliştirdi.

%100 doğru değildir ve tümör olup olmadığı konusunda garantili bir cevap vermez ancak oldukça doğrudur.Sınavı geçemeyenlerin yüzde 87,5’ine beyin tümörü teşhisi kondu.

“Nuh’un Gemisi” testi
Bir dakika içinde en az 14 hayvana isim vermeniz gerekir. Bilim adamları, eğer bir kişi bunu yapmazsa, beyin tümörü geliştirme olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor. Ancak doğru tanı ancak muayeneden sonra yapılabilir.
Test, doktorların bir hastanın MR’a gönderilip gönderilmeyeceğine karar vermesini kolaylaştırabilir – bu manyetik rezonans görüntülemedir, ana soruyu cevaplayacak bir testtir .

Test Nasıl Yapılır?

Testte katılımcılardan, bir dakika içinde “Nuh” ile başlayan hayvan isimlerini olabildiğince çok söylemeleri isteniyor.

Sonuçları Ne Anlam İfade Ediyor?

Düşük puan alan katılımcılarda beyin tümörü olma olasılığı daha yüksek olabilir. Bu nedenle, test sonucuna göre doktorlar daha ileri tetkikler yapılmasını isteyebilirler.

Bilim insanlarını dikkate almak, Ölümcül hastalığı çok geç öğrenen birçok hastanın artık basit bir testi geçerek alarm vermeye başlayabildiğini, tam muayene konusunda ısrarcı olduğunu ve gerekirse zamanında tedaviye başlayabileceğini söyledi.

Edinburgh Üniversitesi’nden beyin cerrahı Dr Brennan, “Bu testin beyin tümörlerinin erken teşhisinde uzmanlara yardımcı olup olamayacağını kanıtlamak için bulgularımızın daha geniş bir hasta grubunda test edilmesi gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir