İş dünyasından spora, siyasetten magazine Mehmet Ali Yılmaz portresi

Yılmaz’ın hikayesi 1948 yılında Trabzon’un Of ilçesinde başladı. İlkokulu köyünde okudu. Ortaokul eğitimi için İstanbul’a giden Mehmet Ali Yılmaz, Kadıköy Kemal Atatürk Ortaokulu’nu ve Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi. Üniversiteyi Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okudu ve inşaat bölümünden mezun oldu.

İş hayatına inşaat mühendisi olarak başladı. Kurucusu olduğu Tek-Art Holding, aralarında Kadıköy Belediyesi binası, İSKOÇ, Fenerbahçe Marina ve Akkuyu Nükleer Elektrik Santrali gibi birçok projede yer aldı.

BANKACILIK DA YAPTI MEDYA PATRONLUĞU DA

1978-1988 yılları arasında Türkiye vergi rekortmenleri listesinde yer alan Yılmaz, 1979’da Türkiye İthalat İhracat Bankası (Titibank–İmpexbank) ile bankacılık sektörüne de adım attı ve bu sektörde 1988 yılına kadar kaldı.
Yılmaz, zamanında çok ses getiren Güneş gazetesi ile medya patronları arasına da girdi. Güneş kapandı ama Yılmaz’ın medyadaki varlığı devam etti. Uydu üzerinden yayın yapan TVem kanalı, Trabzon’da yayın yapan Zigana TV ve Zigana FM gibi medya kuruluşlarının da sahibi olarak bu alanda faaliyetlerini sürdürdü.

ANTALYA VE ÇEŞME’DE OTEL KURDU

1990’lı yıllarda ise dönemin gözde sektörü turizme adım attı. 1996 yılında Antalya Kemer’de Club Zigana Antalya’yı faaliyete geçirdi. Bu alandaki ikinci yatırımı ise Resort Zigana Alaçatı oldu.

1982-2001 yılları arasında çeşitli dönemlerde Trabzonspor Kulübü’nde başkanlık yapan, kulübün onursal başkanı seçilen Mehmet Ali Yılmaz, 1991-1995 yılları arasında siyaset sahnesindeydi. Trabzon’dan milletvekili oldu ve iki dönem Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı.

Yılmaz, bakanlığı döneminde Türkiye Futbol Federasyonu’na özerklik getiren, havuz sistemini düzenleyen isim olarak nitelendiriliyor. Süleyman Demirel ve Tansu Çiller hükümetlerinde bakanlık yapan Mehmet Ali Yılmaz, o dönemi de şöyle anlattı:

“ÇİLLER SEMPATİSİ YÜKSEK BİR LİDERDİ”

“Süleyman Bey’i Cumhurbaşkanı yaptık rahmetli Turgut Özal’dan sonra… Sonra Çiller geldi. Çiller sempatisi yüksek olan bir liderdi. Kadın olduğu halde ki kadın olmak zordur siyasette, farklı gelenekte insanlar vardı toplumda. Kadınla konuşmayanlar vardı. Bu halde Tansu’nun enerjisi hepsini bağlamıştı. Milleti toparlamış, etkili olmaya başlamıştı. Siyasi tecrübesi çok azdı.”

Mehmet Ali Yılmaz, kamuoyuna yansıyan son açıklamasını olaylı Fenerbahçe-Trabzonspor maçından sonra yaptı. Maçta yaşananların organize bir provokasyon olduğu belirten Yılmaz, şunları söyledi:

“ALİ KOÇ YİĞİT, DELİKANLI BİR ÇOCUKTUR”

“Fenerbahçe’nin başkanı olan delikanlı adam Ali Koç, hiç sesini çıkartmadı. Tanıdığım için biliyorum; çok yiğit, delikanlı bir çocuktur. Zaten 30 puan fark var, böyle abartmanın alemi ne? Trabzonspor’un iyiliğini isteyenler böyle tribünleri dolduracak hıyarlarsa, daha önceden yapmaları gerekirdi. 30 puan fark olmadan… Çok bozuldum, çok üzüldüm. Hiç yakışmadı bize. 30 puan gerideyiz be, hiç böyle olmadık! Niye bunu kompleks yapıyoruz?”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir